222569-999047.jpgعصر ایران ورزشی؛ صدرالدین کاظمی - درباره داوری کشتی سعید عبدولی با حریف فرانسوی، باید گفت که شاید تمایلی در داوران وجود داشت که ما طلا نگیریم اما داوران این مسابقه در دو امتیاز اولی که به کشتی گیر فرانسوی دادند، و نیز در دو امتیازی که به عبدولی ندادند، اشتباه نکردند.

حرکت آهسته دوربین بالا، به خوبی نشان داد که پای سعید عبدولی به دستش چسبیده بود و اجازه نمی داد که پای کشتی گیر فرانسوی از بدن عبدولی جدا شده و اجرای فن کند. همین کار را کشتی گیر ترک در کشتی اول به شکلی حفیف تر با عبدولی انجام داد و داوران دو امتیاز به عبدولی دادند.

داوران به کسی که مانع اجرای فن شود و یا به هر شکلی از پایش استفاده کند، اخطار و به حریف او نیز امتیاز می دهند. وقتی که به سعید عبدولی در کشتی اول، دو امتیاز دادند چون حریفش از پایش استفاده کرده بود، ما هیچ اعتراضی به داوری نداشتیم اما الان که کشتی گیر خودمان چنین کاری کرده و به حریف او امتیاز داده اند، معترض داوری هستیم.

البته من خودم داور نیستم. شاید هم اعتراض تیم ما بر حق بوده باشد، ولی به نظر من، پای عبدولی با آرنج دست چپش به هم نزدیک شده بود؛ به گونه ای که اجازه نمی داد پای راست کشتی یگر فرانسوی از بدن عبدولی بیرون بیاید. شاید اصلاً عبدولی نیازی به این کار نداشت و اگر این کار را هم انجام نمی داد، کشتی یگر فرانسوی نمی توانست اجرای فن کند، ولی طبق مقررات، این کار عبدولی خطا بود و جریمه خطا دو امتیاز است. استنباط داور این بود که عبدولی با پایش مانع از اجرای فن شده است.

اتفاقاً تذکرهای داور هم درست بود. کشتی گیری که زانوهایش را خم کند و سرش را در صورت حریف بکند و با سر به صورت حریف ضربه بزند، تذکر و اخطار می گیرد. تازه داور مسابقه به سید عبدولی اخطار هم نداد و فقط به تذکر داد که با سر به صورت حریف نکوبد.

وقتی هم که کشتی گیر فرانسوی انگشت دست عبدولی را گرفت، داور به او تذکر داد که این کار را انجام ندهد. تمام این تذکرهای داور درست بود

درباره نحوه تذکردادن داور به سعید عبدولی هم باید گفت که او مطابق قوانین داوری عمل کرد. در قوانین داوری از دوران خواسته شده است که تصمیماتشان رابا قاطعیت اجرا کنند. داور باید قاطع باشد و نفوذ کلام داشته باشد.   


تصمیم داور درباره دو امتیاز وقت دوم هم کاملاً درست بود. کشتی گیران فرنگی کار مجاز نیستند دستشان را در جایی پایین تر از مهره آخر قفل کنند؛ چرا که اجرای فن در آن نقطه بسیار ساده است. فرنگی کاران باید دستشان را بر روی آخرین مهره کمر قفل کنند و این نقطه، مرز کشتی آزاد و فرنگی است.

 داور نظرش این بود که عبدولی حریف را از نقطه ای پایین تر از مرز قانونی کشتی آزاد و فرنگی، یعنی از ناحیه باسن، بارانداز کرده است. مربی فرانسوی به همین دلیل اعتراض کرد. داوران هم فیلم را دیدند و هر سه داور متفق القول گفتند که اعتراض مربی فرانسوی وارد بوده است.

به هر حال در خیلی از مسابقات چنین تصمیماتی به سود کشتی گیران ایرانی گرفته شده و این جا هم به تصمیم به سود کشتی گیر فرانسوی بود. به نظر من، داوران نظرخودشان را دادند و نظرشان برآمده از توطئه جهانی علیه ایران نبود.   

برای خواندن سایر خبرهای ورزشی کلیک کنید
رپورتاژ
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
جشن عروسی
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
جدیدترین تجهیزات تالار
دوربین مداربسته
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
طرز تهیه روغن خراطین
معرفی دینگ و ذکر تفاوت‌ها
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
انجام پایان نامه
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
نمایندگی برندها در ایران
روش انتخاب اسباب بازی مناسب کودکان
سامانه جامع مشاغل شهرری
فال حافظ

لینک های مفید
آموزش مجازی | تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.