تاريخ : | | نویسنده : netkhone

ترجمه فارسی نهج البلاغه هنگام حرکت به بصره
هنگامي که اصحاب جمل به بصره رفتند همانا خداوند پيامبري را برانگيخت راهنما، با کتابي به حق گويا، و شريعتي راست و بر پا.- آن که با اوست رستگار است- و هلاک نشود جز کسي که تبهکار است. همانا آنچه در دين نبود و نوپديد آمده است، و آنچه سنت نيست و همانند سنت است، موجب تباهي امت است. جز آنکه خدا- رحمت آرد- و بنده را از آن نگاه دارد. همانا حکومتي که از جانب خدا برپاست، نگاهبان کارهاي شماست. پس فرمانش را گردن نهيد از بن دندان، نه از روي کراهت تا سرزنش شويد بدان. به خدا سوگند، که بايد چنين کنيد، وگرنه خدا دولت اسلام را از شما منتقل خواهد کرد، سپس هيچ گاه آن را به شما باز نخواهد آورد، و به هم در شود و به دست مردمي ديگر شود.
همانا اينان فراهمند، و از من و حکومت من ناخرسند. من شکيبايي مي‏ورزم چندان که از پراکندگي جمعيت شما نترسم، چه، اگر آنان اين راي سست را پيش برند، رشته- کار- مسلمانان از هم بگسلد. آنان اين دنيا را طلبيدند. چون بر آن کس که خدا آن را بدو ارزاني داشته حسد ورزيدند. مي‏خواهند کار را به گذشته بازگردانند- و بار ديگر ما را از حکم برانند-. شما را بر ما حق عمل به کتاب خدا، و سيرت رسول خداست، و حقوق او را گزاردن و سنت او را برپا داشتن. متن عربی نهج البلاغه ( وَ مِنْ خُطْبَةٍ لَهُ عَلَيْهِ السَّلامُ ) عِندَ مَسِيرِ أَصْحابِ الْجَمَلِ إِلَى الْبَصْرَةِ: إِنَّ اللَّهَ ‏تَعالى بَعَثَ رَسُولًا هادِياً بِکِتابٍ ناطِقٍ وَ أَمْرٍ قآئِمٍ، لا يَهْلِکُ عَنْهُ إِلَّا ‏هالِکٌ‏، وَ إِنَّ ‏الْمُبْتَدَعاتِ‏ ‏الْمُشَبَّهاتِ‏ هُنَّ الْمُهْلِکاتُ، إِلَّا ما ‏حَفِظَ اللَّهُ مِنْها، وَ إِنَّ فِى سُلْطانِ اللَّهِ عِصْمَةً ‏لِأَمْرِکُمْ‏ فَاعْطُوهُ طاعَتَکُمْ غَيْرَ ‏‏مُلَوَّمَةٍ‏ ‏وَ ‏لا ‏مُسْتَکْرَهٍ‏ بِها، وَ اللَّهِ لَتَفْعَلُنَّ أَوْ لَيَنْقُلَنَّ ‏اللَّهُ‏ عَنْکُمْ سُلْطانَ الْإِسْلامِ، ثُمَّ لا يَنْقُلُهُ إِلَيْکُمْ أَبَداً حَتّى ‏يَأْرِزَ الْأَمْرُ إِلى غَيْرِکُمْ.
إِنَّ هؤُلاءِ قَدْ ‏تَمالَأُوا عَلى ‏سَخْطَةِ إِمارَتِى، وَ سَأَصْبِرُ ما لَمْ أَخَفْ عَلى جَماعَتِکُمْ، فَإِنَّهُمْ إِنْ تَمَّمُوا عَلى ‏فَيالَةِ ‏هذَا ‏الرَّأْىِ‏ انْقَطَعَ نِظامُ الْمُسْلِمينَ، وَ إِنَّما طَلَبُوا هذِهِ الدُّنْيا حَسَداً لِمَنْ ‏أَفاءَهَا ‏اللَّهُ‏ ‏عَلَيْهِ‏، ‏فَأَرادُوا رَدَّ الْأُمُورِ عَلى أَدْبارِها، وَ لَکُمْ عَلَيْنَا الْعَمَلُ بِکِتابِ اللَّهِ تَعالى وَ سِيرَةِ ‏رَسُولِ‏ ‏اللَّهِ‏ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَ الِهِ وَ الْقِيامُ بِحَقِّهِ، وَ ‏النَّعْشُ‏ لِسُنَّتِهِ.

رپورتاژ
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
جشن عروسی
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
جدیدترین تجهیزات تالار
دوربین مداربسته
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
طرز تهیه روغن خراطین
معرفی دینگ و ذکر تفاوت‌ها
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
انجام پایان نامه
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
نمایندگی برندها در ایران
روش انتخاب اسباب بازی مناسب کودکان
سامانه جامع مشاغل شهرری
فال حافظ

لینک های مفید
آموزش مجازی | تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.